Opracowywanie blizn pooperacyjnych

Z punkt widzenia fizjoterapeuty blizna stanowi element układu ruchu który należy odpowiednio opracować, aby nie stanowił on miejsca przeciążenia i zmian wektorów sił działających na narząd ruchu.

Niezależnie od tego czy Twoja blizna jest „świeża”, czy masz ją od wielu lat, jeśli do tej pory nigdy nie była poddana mobilizacji warto zgłosić się z nią do fizjoterapeuty. Dlaczego?

Mobilizując blizny świeże zmiękczamy i rozluźniamy zarówno samą bliznę jak i tkanki ja otaczające, zwiększamy przekrwienia a tym samym przyśpieszamy dostarczanie substancji niezbędnych do regeneracji tkanki.

Mobilizacja blizny starszej ma na celu uelastycznienie i rozluźnienie zgrubiałej tkanki, rozbicie powstałych podczas procesu gojenia zrostów, często mobilizując bliznę zwiększamy zakres ruchu w stawie oraz uelastyczniamy otaczające ją mięśnie i powięź.

Praca z blizną, to nie tylko uelastycznianie samej blizny, ale także manualne opracowanie okolicy blizny, a więc otaczającej ją powięzi i mięśni. Fizjoterapeuta może zastosować np. techniki powięziowe, techniki energizacji mięśni, masaż głęboki, poprzeczny, funkcyjny