Terapia punktów spustowych

Z powodu bólu i ograniczenia ruchomości cierpi bardzo wiele osób. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną dolegliwości może być obecność tzw. punktów spustowych (trigger points). Tymczasem podjęcie terapii polegającej na ich rozluźnieniu przynosi w tym przypadku doskonałe efekty, które możemy poczuć już w czasie pierwszej wizyty.

Co to są punkty spustowe?

Punkty spustowe to włókna mięśniowe, które charakteryzuje wzmożone napięcie. Są one wyczuwalne palpacyjnie pod postacią mniejszych lub większych grudek/guzków. Wykazują one bolesność podczas ucisku, jednak jest to nie tylko bolesność miejscowa, ale przede wszystkim tzw. ból przeniesiony- odczuwany w konkretnej okolicy ciała powiązanej z danym punktem.

Uwalnianie punktów spustowych jest bardzo ważne. Mięsień, w którym znajduje się aktywny punkt spustowy bardzo szybko traci na sile, przez co nie jest w stanie prawidłowo pełnić swojej funkcji. Prowadzi to do licznych kompensacji w całym organizmie.

Samo wzmacnianie takiego mięśnia nie wystarczy, a wręcz pogłębi problem. Konieczne jest wcześniejsze uwolnienie znajdującego się tam punktu spustowego.

Terapia dla dzieci

Rozwój ruchowy dziecka jest przede wszystkim zakodowany genetycznie. Ponadto ogromne znaczenie mają motywacja dziecka, prawidłowo funkcjonujący układ nerwowy a także wzrok, słuch i inne układy niezbędne do poznawania świata. Jest to proces płynny, nowe funkcje pojawiają się spontanicznie a zdrowe dziecko osiąga kolejno samodzielnie wszystkie wzorce w rozwoju - nie trzeba go uczuć obracania, siedzenia czy też prowadzać za ręce by nauczyć je chodzić.

Rozwojowi dziecka szkodzi przyspieszanie i uczenie go różnych funkcji na siłę. Nie można go zmuszać do pozycji, których samodzielnie nie przyjmuje.

Rodziców powinno niepokoić m.in. mocne napinanie rączek czy nóżek dziecka, stale przechylona głową w jedną stronę, ciągłe układanie się w C po 3 m.ż, nietolerowanie przez dziecko pozycji na brzuchu, wysokie unoszenie głowy w pierwszych miesiącach życia oraz jej mocne odginanie do tyłu.

Utrwalanie nieprawidłowych wzorców ruchowych zaczyna się już w 6 tygodniu życia, dlatego bardzo ważna jest wczesna interwencja. Zwlekanie z terapią powoduje, że przebiega ona dłużej i trudniej.

Masaż bańką chińską

Łagodzi ból, odpręża napięte mięśnie, ale także uwalnia nagromadzone w organizmie toksyny i umożliwia redukcję tkanki tłuszczowej. Bańka chińska działa na zasadzie podciśnienia. Rozpływając się po ciele, pobudza krążenie krwi oraz limfy, a przy tym zwalcza grudki tłuszczu znajdujące się w tkance tłuszczowej. Nadmierny poziom stresu i ogólne zmęczenie to wskazania praktycznie do każdej formy masażu. Kiedy zatem warto zdecydować się na masaż bańką chińską? Taki zabieg nie tylko pozwala na znaczne rozluźnienie organizmu, ale jest także skutecznym sposobem na walkę z rozstępami czy poprawę sylwetki. Bańka chińska pozwala także na usunięcie obrzęków limfatycznych. A przy okazji, taki masaż znacznie przyspiesza usuwanie zalegających w organizmie toksyn. Bańkę chińską polecamy również jako bardzo skuteczny sposób na szybkie pozbycie się cellulitu. Takie zabiegi, w połączeniu z aktywnością fizyczną, umożliwią szybką redukcję ilości zbędnego tłuszczu, bez konieczności uciekania się do bardziej inwazyjnych metod.

Masaż pleców

W dzisiejszych czasach wielu z nas narzeka na ból kręgosłupa. Spowodowane jest to brakiem aktywności fizycznej oraz wieloma godzinami spędzonymi w pozycji siedzącej, która wymusza nienaturalne ułożenie kręgosłupa. Skutkiem tego mięśnie pleców są napięte i obolałe, a kręgosłup coraz bardziej doskwiera. Powodem dolegliwości bywa również nadmiar stresu, który wywołuje napięcie.

Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz odczuć znaczną ulgę. Mowa o masażu pleców, połączonym z masażem kręgosłupa. To częściowo leczniczy masaż, który powoduje rozluźnienie napiętych, obolałych mięśni. Dzięki temu szybko przynosi ulgę, odpręża oraz znacząco zmniejsza dolegliwości bólowe. Polecany jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Masaż pleców połączony z masażem kręgosłupa ma wiele korzyści. Wśród nich wymienić możemy przede wszystkim uczucie głębokiego odprężenia. Poza tym, masaż ten pomaga w licznych dolegliwościach bólowych w okolicy kręgosłupa - od bólu w odcinku lędźwiowym, po sztywność karku. Sprawia, że czujemy się sprawniejsi, a nieprzyjemne uczucie napięcia i sztywności szybko mija.

Wskazania do wykonania masażu to przede wszystkim częste bóle pleców na różnych odcinkach, które nie są spowodowane zwyrodnieniami czy chorobami kręgosłupa. Ten rodzaj masażu warto wykonać również w przypadku osób zmagających się z notorycznym stresem, prowadzących siedzący tryb życia oraz bardzo aktywnych, które narażają mięśnie pleców na liczne przeciążenia.

Masaż leczniczy – klasyczny

Jak szybko ukoić przeciążone mięśnie? Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest klasyczny masaż leczniczy. Nie bez powodu stosują go zawodowi sportowcy po urazach. Odpowiednio przeprowadzone zabiegi masażu pozwalają na szybką regenerację organizmu po wysiłku i zdolność do dalszego działania na najwyższych obrotach!

Na czym polega zbawienne działanie masażu? Wykonywane przez fizjoterapeutę zabiegi poprawiają krążenie krwi w całym ciele. Masażysta głaszcze, rozciera, a czasem też oklepuje czy ugniata różne partie ciała, dzięki czemu rozszerzają się naczynia krwionośne i znacznie poprawia krążenie krwi w całym ciele. To powoduje nie tylko przyjemne uczucie relaksu, wynikające z rozluźnienia mięśni, ale także znacznie usprawnia funkcjonowanie serca, układu nerwowego czy nawet oddechowego.

Kiedy warto poddać się zabiegowi masażu leczniczego? Takie zabiegi polecamy osobom po niedawno przebytych urazach narządu ruchu oraz mięśni - wszelkiego rodzaju złamania, skręcenia czy zwichnięcia są wskazaniem do takiej procedury. Taka forma masażu jest też idealnym remedium na ból pojawiający się w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa czy narządu ruchu.

Masaż leczniczy nie tylko normalizuje napięcie mięśni, ale może mieć też zbawienny wpływ w przypadku chorób układu nerwowego (porażenia, niedowłady czy zaniki nerwów), ale także problemów z wydolnością układu oddechowego (zabieg aktywuje pomocnicze mięśnie) czy nawet w przypadku wystąpienia chorób skóry (nie tylko blizn po urazach, ale również zaburzenia odżywienia skóry).

Masaż sportowy

Masaż sportowy jest to specjalny rodzaj masażu, który różni się od masażu klasycznego przede wszystkim intensywnością wykonania. Głównymi celami masażu sportowego są: jak najszybsze przygotowanie do ekstremalnego wysiłku organizmu, osiągnięcie maksymalnych wyników sportowych, przyspieszenie procesów odbudowy, usunięcie dużego zmęczenia organizmu po wysiłku fizycznym oraz podtrzymanie formy sportowca na wysokim poziomie.

Zapotrzebowanie na masaż sportowy rośnie równie szybko jak popularność poszczególnych dyscyplin sportowych. Zarówno sport wyczynowy, jak i amatorski cieszą się nieustającą popularnością. Sukces sportowy wymaga nie tylko intensywnego treningu, ale również metod wspomagających odnowę biologiczną organizmu, a najpopularniejszą z nich jest masaż sportowy.

Masaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny jest jednym z działań fizjoterapeutycznych. Za pomocą rąk terapeuty usprawniane jest krążenie limfy. Tym sposobem zapobiega się chorobom wynikającym z obrzęków zastoinowych, zapalnych, onkotycznych i chłonnych. Drenaż limfatyczny likwiduje i zapobiega zastojom chłonki. Osiągamy to w sposób mechaniczny przez przepchnięcie zalegającej chłonki i udrożnienie węzłów chłonnych. Układ limfatyczny podobny jest do układu żylnego, ale brakuje mu takiego motoru napędzającego jakim jest serce. W wiotkich naczyniach chłonka płynie tylko dzięki różnicy ciśnień w organizmie. Dlatego tak łatwo dochodzi do jej zastoju – wystarczy siedzący tryb życia i unikanie gimnastyki. Skutkiem zaburzeń w układzie limfatycznym są nie tylko obrzęki, ale też rozstępy, cellulit, trądzik różowaty, przedwczesne starzenie się skóry i schorzenia wielu narządów wewnętrznych.

Drenażu używa się z powodzeniem jako masażu ogólnego, ale jest również ważnym leczeniem wspomagającym przy amputacji piersi, czyli mastektomii. Drenaż limfatyczny jest zabiegiem polecanym przez lekarzy w przypadkach obrzęku nóg, rąk, mających związek z problemami zastoju krwi i limfy w przestrzeniach międzykomórkowych. Jest także zalecany dla osób z żylakami i mających problem z ciśnieniem. Drenaż limfatyczny jest zabiegiem, który skutecznie pomaga w walce z cellulitem i tkanką tłuszczową. Ma on za zadanie przepchnięcie limfy, toksyn i produktów przemiany materii, by w sposób naturalny poprzez organizm zostały one wydalone. Drenaż limfatyczny jest to masaż pompująco – ugniatający. Dlatego często po zabiegu odczuwalna jest wzmożona moczopędność, co jest naturalnym objawem pracy organizmu.

Masaż częśćiowy

Masaż częściowy – obejmuje masaż jednej części ciała np. kończyny górnej, kończyny dolnej. W zależności od wskazań wykonuje się masaż klasyczny, leczniczy, sportowy, relaksacyjny.